A A A

zasady i metody

Informacje o zasadach i metodach przygotowywania i wydawania posiłków 

   

Posiłki  przygotowywane są zgodnie z zaleceniami stosowanymi w racjonalnym żywieniu uczniów szkół podstawowych i gimnazjów (wg. programu Pol Health Instytutu Żywności i Żywienia i wytycznymi Katedry Dietetyki SGGW), w szczególności z uwzględnieniem następujących zasad:    

 

a.  Posiłki przygotowywane są z zachowaniem wszelkich norm sanitarno higienicznych zgodnych z obowiązującym prawem dotyczącym żywienia zbiorowego oraz z uwzględnieniem Dobrej Praktyki Higienicznej i Produkcyjnej (GHP i GMP) systemu HACCP dla posiłków szkolnych.

  

 b. Potrawy są przygotowywane z surowców: świeżych, naturalnych, mało przetworzonych, bez substancji dodatkowo konserwujących, zagęszczających, barwiących lub sztucznie aromatyzowanych, z ograniczoną ilością ostrych przypraw.      

 

c.  W jadłospisach przeważają potrawy gotowane, pieczone i duszone, okazjonalnie smażone ( w tygodniu są: 2-3 razy posiłki mięsne, 1 raz rybne, 1-2 razy posiłki jarskie.      

 

d. Każdy posiłek zawiera surówkę, warzywa gotowane lub owoce.      

 

e. Wykluczone z jadłospisu są : tłuste mięsa, zawiesiste sosy, potrawy smażone w głębokim oleju, mięso mielone (z wyjątkiem mięsa mielonego na miejscu), panga, batony cukiernicze.  

 

f. Jadłospis miesięczny, zawierający gramaturę posiłków jest dostępny na naszej stronie internetowej na dwa dni przed datą obowiązywania. Dania zawarte w jadłospisie nie są wymieniane na inne bez ważnej przyczyny.   

 

g. Próbki pokarmowe ze wszystkich przygotowanych posiłków, z każdego dnia są przechowywane przez 72 godziny. Próbki są opisane i zawierają informację z datą, godziną, zawartością i podpisem osoby odpowiedzialnej za pobranie próbek.